WARSZTAT TERAPII ZAJĘCIOWEJ
PROWADZONY PRZEZ STOWARZYSZENIE NA RZECZ
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH “NASZ OŚRODEK”
WE WSCHOWIE.
Warsztat Terapii Zajęciowej we Wschowie jest placówką utworzoną przez Spółkę „Jedność”. Działalność swoją rozpoczął 01 stycznia 1997 roku.
Uczestnikiem WTZ może zostać osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zawierające wskazanie do terapii zajęciowej.
Warsztaty Terapii Zajęciowej realizują zadania z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej zmierzającej do ogólnego rozwoju każdego uczestnika.
Rehabilitacja ta opiera się przede wszystkim na terapii zajęciowej, której uzupełnieniem jest psychoterapia.
Terapia prowadzona jest w 3 pracowniach:
– gospodarstwa domowego,
– plastycznej
– rękodzieła artystycznego.
Zajęcia z zakresu psychoterapii prowadzone są w formie indywidualnej i grupowej. Objęte są nią wszystkie osoby.
Organ prowadzący:
Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Ośrodek”, ul. T. Kościuszki 25, 67-400 Wschowa, e-mail: naszosrodek@wp.pl
Siedziba:
Warsztat Terapii Zajęciowej, Pl. Kosynierów 1c, 67-400 Wschowa Tel. 65 547-60-77
e- mail: wtznaszosrodek@wschowa.pl
Uczestnikiem WTZ może zostać osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie
o stopniu niepełnosprawności zawierające wskazanie do terapii zajęciowej.
Warsztaty Terapii Zajęciowej realizują zadania z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej zmierzającej do ogólnego rozwoju każdego uczestnika. Rehabilitacja ta opiera się przede wszystkim na terapii zajęciowej, której uzupełnieniem jest psychoterapia.
Terapia prowadzona jest w 5 pracowniach:
– gospodarstwa domowego,
– plastycznej,
– rękodzieła artystycznego
– florystycznej
– krawieckiej
Zajęcia z zakresu psychoterapii prowadzone są w formie indywidualnej i grupowej. Objęte są nią wszyscy uczestnicy.
PRACOWNIA GOSPODARSTWA DOMOWEGO
Uczestnicy uczą się samodzielnego przygotowywania posiłków, estetycznego i prawidłowego nakrywania do stołu, dekorowania potraw, posługiwania się sprzętem gospodarstwa domowego, dokonywania zakupów, sprzątania, zmywania, prania, prasowania. Poznają zasady zdrowego żywienia, uczą się korzystania z przepisów kulinarnych. Zajęcia te mają na celu przygotowanie uczestników do samodzielnego życia i zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych. Wpływają pozytywnie na samopoczucie, uczą pracy zespołowej, doskonalą koordynację, cierpliwość, wytrwałość, koncentrację uwagi. Przygotowują uczestników do podjęcia pracy zawodowej.
PRACOWNIA PLASTYCZNA
W pracowni plastycznej zwracamy uwagę na rozwój uzdolnień, kreatywność i estetykę. Zajmujemy się artystycznym zdobieniem przedmiotów. W tym celu wykorzystujemy techniki; scrapbooking, decoupage, embossing. Wykonujemy kartki okolicznościowe, zaproszenia, plakaty. W pracowni powstają obrazy, rysunki, grafiki, wyplatane są makramy. Uczestnicy zajmują się również naprawą i odświeżaniem gipsowych elementów, figurek. Zajęcia te dają uczestnikom możliwość wyrażenia własnych przeżyć, emocji poprzez sztukę.
PRACOWNIA RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO
W tej pracowni uczestnicy poznają techniki wyrazu artystycznego, pozwalające na rozwijanie smaku i estetyki oraz doskonalenie sprawności manualnej, cierpliwości, wrażliwości na piękno. Uczestnicy wykonują prace wykorzystując rożne materiały oraz używają rożnych form i technik pracy; szydełko, haft diamentowy, haft 3D, sospeso, decoupage, powertex, pergamano, schaby chic, wydzieranki, wycinanki, stemplowanie, kolaże. Prace te są doskonałym ćwiczeniem rąk. Rozwijają zdolności manualne, precyzję ruchów, orientację przestrzenną, pamięć wzrokową i umiejętność obserwacji.
PRACOWNIA KRAWIECKA
Celem działania pracowni jest doskonalenie umiejętności szycia zarówno techniką ręczną jak i maszynową (na wyposażeniu pracowni znajdują się elektryczne maszyny do szycia). Uczestnicy tej pracowni poznają różne techniki szycia, poznają zasady obsługi maszyny do szycia, nabywają umiejętności doboru materiałów i narzędzi pracy, uczą się wykonywania projektu i wykroju prostych elementów. Współpracują także z innymi pracowniami zaopatrując je w niezbędne pomoce np. rękawice kuchenne, fartuszki z przeznaczeniem do pracowni gospodarstwa domowego. Zajęcia dostosowywane są do możliwości i umiejętności uczestnika. Rozwijają twórcze myślenie i samodzielność.
PRACOWNIA FLORYSTYCZNA
Podstawowym zadaniem realizowanym w pracowni florystycznej jest kontakt z naturą, zarówno w jej postaci ożywionej, jak i zamkniętej w formy dekoracyjne np. z suszonych kwiatów, liści. W ramach bukieciarstwa tworzymy różnorodne stroiki okolicznościowe, łącząc ze sobą kwiaty z elementami dekoracyjnymi szeroko używanymi we florystyce.
Uczestnicy w ramach działania pracowni dbają również o teren zielony przy Warsztacie wykonując całoroczne prace porządkowe, uczą się i doskonalą umiejętność posługiwania się narzędziami ogrodniczymi, zdobywają wiedzę o roślinach i zjawiskach występujących w przyrodzie, pielęgnują rośliny. Plan prac w pracowni uzależniony jest od pór roku, warunków atmosferycznych i wegetacji roślin.
Zajęcia we wszystkich pracowniach Warsztatu Terapii Zajęciowej maja na celu podnieść samodzielność uczestników oraz wiarę we własną wartość i przydatność społeczną. Kształtują cierpliwość, wytrwałość, kreatywność oraz poczucie odpowiedzialności za stanowisko pracy i wykonywaną pracę. Uczą właściwych kontaktów interpersonalnych, pracy w grupie, zachowań akceptowanych społecznie, a także kształtują umiejętności zawodowe. Przeciwdziałają wykluczeniu społecznemu.
W Warsztacie Terapii Zajęciowej w ramach integracji społecznej, rozwoju poznawczego organizowane są różnego rodzaju dodatkowe zajęcia: wycieczki krajoznawcze, wycieczki rowerowe, biwaki, wyjazdy do kina, teatru, wyjścia do muzeum, restauracji. Uczestnicy biorą także udział w spotkaniach integracyjno- sportowych organizowanych dla WTZ oraz wszelkich konkursach regionalnych, ogólnopolskich, międzynarodowych organizowanych dla osób niepełnosprawnych.